Piaseczno zlokalizowane jest w sąsiedztwie dzielnicy Ursynów miasta stołecznego Warszawy. Od centrum miasta dzieli go około 17 kilometrów. Teraz Piaseczno jest szybko rozwijającym się miastem, w którym realizowane są inwestycje zarówno mieszkaniowe, jak i powstają siedziby firm – głównie ze względu na lokalizację, czyli bliskość stolicy. Z tego względu w 2010 roku magazyn Forbes uznał Piaseczno za najbardziej atrakcyjne miasto dla biznesu. Znajduje się tutaj także Fashion House Outlet Centre.

Historia Piaseczna

Piaseczno jest miastem, którego korzenie sięgają XIII wieku. Sama nazwa miejscowości pochodzi od piaszczystych gleb, które pokrywały te tereny, głównie nad rzeką Jeziorki. W okresie średniowiecznym Piaseczno było wsią książęcą, a w 1429 roku uzyskało prawa miejskie. Mieszkańcy Piaseczna zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem, było to aż do XX wieku tradycyjne miejsce jarmarków.

Zabytki w Piasecznie

W mieście można odwiedzić kilka ciekawych zabytków. Wśród nich znajduje się ratusz, który pochodzi z XIX wieku. Aktualny ratusz wyróżnia się stylem klasycystycznym. Powstał on na miejscu starszego, drewnianego ratusza. Także ważnym punktem jest zespół kościoła św. Anny – składa się na niego kościół pochodzący z drugiej połowy XVI wieku – to kościół późnogotycki z barokowymi elementami, następnie drewniana dzwonnica, a także plebania. W Piasecznie znajduje się także cmentarz żydowski z XIX wieku z zachowanymi macewami, mykwa, to dawna rytualna łaźnia żydowska, a także cmentarz parafialny.

Atrakcje w mieście

Piaseczno jest także miejscem atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych, w tym odbywają się tu Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej oraz Open Hard Core Fest. Działają ośrodki wypoczynkowe, dostępne są liczne trasy spacerowe, basen, stadniny i korty, rezerwaty, także Chojnowski Park Krajobrazowy oraz Dolina Jeziorki, dlatego w Piasecznie nie można się nudzić i każdy może znaleźć dla siebie tutaj coś ciekawego!

Powrót do góry
facebook